Ekolojik Tarım Nedir ?
Avantajları
Merak Edilenler
Projelendirme
Haberler
Topraksız Tarım Ekipmanları SAYKAP
Bilgi Formu

 
Düşük Maliyet Yüksek Verimle Topraksız Tarım
 

Merdiven tipi sistem ile topraksız tarımda çilek yetiştiriciliği çalışmaları yapan Saygın Plastik, denemeleri başarıyla sonuçlanan ve yüksek verim sağlayan bu sistemin kullanımını arttırmak için çalışmalarına başladı.

“Normalde Türkiye’nin herhangi bir yerinde, bir dekara 4 bin 500 ile 5 bin 500 arasında fide ekilirken, biz burada bir dönüme, dekar başına 32 bin adet fide ekiyoruz” diyen Saygın, topraksız tarım olarak uygulanan sistemde toprak yerine kullanılan Torf, Perlit ve Vermikulit kullandıklarını; bunun yanı sıra, bir de Hindistan Cevizi liflerinden elde edilen ve organik bir materyal olan kokopit uygulaması yaptıklarını belirtti.


 
 
Sudan ve Gübreden tasarruf !
 

Topraksız tarımda uygulanan merdiven tipi sistem ile ilgili bilgi veren Adnan Saygın, sistemin çalışma şekline ilişkin şunları söyledi: ”Sistemde, bitkiye damla sulama ile suyu veriyoruz ve bitki, verdiğimiz suyu ihtiyacı kadar kullanıyor.

Fazlasını ise, borunun içinde kalmaması için drenajla ana üniteye geri gönderiyor. Burada amaç, hem bitki kökleri su içinde kalmasın, kök çürüklüğüne yol açmasın hem de topraktaki nem oranı artmasın. Gübrede de aynı şekilde; bitki, verdiğimiz gübreyi ihtiyacı doğrultusunda kullanıyor. Fazlası drenajla tekrar ana üniteye, oradan da filtreden geçtikten sonra, tekrardan bitkiye geri dönüyor.”
Drenaj sisteminde 20’lik UV tabakalı, yani güneş ışınlarına dayanıklı borular kullanıldığı bilgisini veren Saygın, suyun içerisinde toprak ve organik materyal birikimini önlemek için, ana havuzdaki filtre sistemi ile suyun temizlendiğini söyledi.

“Bu merdiven tipi sistem ile 10 dönüm sera kurmak yerine, 2 dönüm sera kurarak 12 dönümden alınabilecek mahsul 2 dönümden alınabilir” diyen Saygın, bir fideden normal arazi şartlarında 300-400 gram ürün alınabilirken, bu sistemde bir fideden 500-850 gram ürün alınabileceğini kaydetti.

 

   

 

 

UYGULAMA GÖRSEELLERİ

 

 

Gökdere Mah. Gökdere Cad. No: 21 Işıkkent Bornova / İzmir | Tel : +90 232 435 05 55 | Fax : +90 232 435 99 06 |
www.sayginplast.com.tr | info@sayginplast.com.tr