Ekolojik Tarım Nedir ?
Avantajları
Merak Edilenler
Projelendirme
Haberler
Topraksız Tarım Ekipmanları SAYKAP
Bilgi Formu

 
Haberler
 

ÇİFTÇİ ÜRÜNÜNÜ ARTIK KENDİ PAZARLAYACAK

Birlik, üreticinin mahsulünü aracı olmadan doğrudan satabilmesi için Türkiye'nin önde gelen market zincirlerinden Migros ve Carrefoursa ile el sıkıştı.

Konuya ilişkin son toplantı yapılarak hangi tarım ürünlerinin projeye dahil edileceği tek tek belirlendi. Buna göre çiftçi kabzımal ve halleri devre dışı bırakarak ürününü direkt iki marketin Türkiye genelindeki şubelerine teslim edecek. Aracısız teslimat yapıldığı için yeni sistemin maliyetlere indirim olarak yansıması bekleniyor. Soğuk zincir sistemi oluşturmaya başladıklarını aktaran Birlik yetkilileri, ürünlerin marketlerin deposunda paketleneceğini açıkladı.


ÇAY ÇÖPÜNDE TOPRAKSIZ TARIM

Rize’de, çay atıklarının değerlendirilmesi amacıyla mikro seralarda başlanan çay çöpünde topraksız tarım çalışmalarında, salatalık ve domates üretiminde başarılı sonuçlar elde edildi.

Rize İl Tarım Müdürü Adem Çekiç, Karadeniz bölgesinde fazla miktarda bulunan çay atığı, fındık zurufu gibi bazı organik artıkların topraksız tarımda torf, dere kumu ve yanmış çiftlik gübresi gibi bazı ilave ortamlarla birlikte rahatlıkla kullanılabileceğinin bir çok araştırmada ortaya konduğunu söyledi.

Rize’de tarım alanlarının büyük bir kısmını çay bitkisinin oluşturduğunu, çayın işlenmesinin ardından ortaya değerlendirilebilecek büyük bir atık potansiyeli çıktığını belirten Çekiç, "Buna karşılık bu atıklar genel olarak atılmak ya da bahçe kenarlarında biriktirilmek suretiyle imha edilmektedir" dedi.

Çekiç, bu atıkların topraksız kültür yetiştiriciliğinde, sebze üretiminde kullanılarak değerlendirilme imkanı üzerinde durduklarını ifade ederek, şöyle devam etti:

"Bu kapsamda Türkiye İsrafı Önleme Vakfı ile işbirliği halinde başlatılan çalışmada, ilimizde deneme amaçlı 5 adet mikro sera kuruldu. Daha sonra ÇAYKUR’dan katı ortam olarak kullanılacak çay çöpü temin edildi. Çalışmada hastalık ve zararlılar bakımından temiz olması, dolayısıyla sağlıklı bir ortam oluşturması nedeniyle taze çay çöpü kullanıldı. Her bir torbaya, 1 adet olmak üzere salatalık ve domates fidesi dikildi. Mikro seralarda domates ve salatalık üretimi halen devam ediyor. Hasat tamamen sona erdikten sonra mevcut torbalardaki ortamların ilaçlanmak suretiyle tekrar kullanılması planlanmaktadır."


TOPRAKSIZ TARIM, HORMONUN PABUCUNU DAMA ATACAK

Ar-Ge çalışmalarına verdiği önemle tanınan ve 84 patente sahip Dizayn Grup, kampanya çerçevesinde hayata geçirdiği projelere bir yenisini daha ekledi. Dizayn Grup, mühendisliğin limitlerini zorlayarak başardığı ileri optimizasyon sayesinde, sera ortamında geliştirdiği ‘Miracle’ projesiyle küresel ısınma dolayısıyla meydana gelecek kuraklık ve açlığa karşı insanlığı rahatlatacak ve dünya tarım politikalarında yeni ufuklar açabilecek bir sistem geliştirdi.

Daha az su kullanmak esas

Miracle sayesinde, her yerde satılan herhangi bir domates tohumundan, tamamen doğal şartlarda, hiçbir hormon kullanmadan daha fazla verim, daha az iş gücü, daha iyi çalışma şartlarıyla; topraklı tarımda bir dönümden elde edilen 10 ton ürün yerine dönüm başına 80 ton ürün alınabiliyor.

Dizayn Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Mirmahmutoğulları tarım teknolojilerinde devrim niteliğinde ki bu projeyi şöyle anlattı: “Bu teknolojimiz sayesinde tohumu su içinde büyütüyoruz. Su içinde tohumun kök salıp büyüyebilmesi için de özel bir akış sistemi kuruyoruz. Bu sistem, Dizayn Grup mühendisleri tarafından uzun yıllar devam eden çalışmalar sonucu gerçekleştirildi. Tohumun fideye, fidenin ürüne dönüştüğü süreçteki tüm olup bitenler en ince noktasına kadar, hiçbir detay atlanılmaksızın, optimize ediliyor. Bir tohumun ihtiyaç duyduğu her şey ona veriliyor. Tohumun gelişmesini engelleyecek bütün faktörler elimine ediliyor. Aslında, tohumun özüne uygun olanı yapıyor, tohumun genetik potansiyelini açığa çıkartıyoruz.”

Mirmahmutoğulları ayrıca şunları söyledi: “50 ayrı başlıkta bitkinin ihtiyaç duyabileceklerini tariflemeye çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz. Belki 100, belki daha fazla başlıkta optimizasyonu gerçekleştirebilirsek çok daha yüksek verimleri alabileceğimize inanıyoruz. İnsanlığın önemli bir kısmının açlık çektiği günümüzde, biz Ar-Ge firmalarına düşen çok önemli sorumluluklar var. Bu projemiz sayesinde daha az su ile herhangi bir toprakta herhangi bir coğrafya parçasında en yüksek verimi alarak, insanlığın açlık sorununa çözüm üretmeye çalışıyoruz.TOPRAKSIZ TARIMIN ÖNEMİ


Celal Bayar Üniversitesi Saruhanlı Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı, Sebze ve Meyve İşleme Teknolojisi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Zeki Hepçimen ise, toprağın yorulması, erozyon ve tuzlanmanın önlenmesi bakımından topraksız tarımın toprağın geleceği açısından büyük önem taşıdığını kaydetti.

Ülkemizde toprağın verimli kullanmamasının temel sorun olduğunu ifade eden Hepçimen, “Ülkemizin tarımsal bir politikaya sahip olmaması ve geleceğe yönelik planlarının bulunmaması nedeniyle en önemli milli servetimizi olan toprak, gittikçe verimsiz hale gelmektedir. Bu nedenle topraksız üretim önem kazanmaktadır. Ayrıca geleneksel tarım işleme modelleri ile toprağımız, orantısız ve dikkatsiz kullanılan gübre ve ilaçlarla elden gitmektedir. Bu bakımdan organik ve topraksız tarım projeleri hem toprağımızın değerini koruyacak, hem de artıracaktır. Sağlıklı gıda üretim ve tüketimi de bu sayede olacaktır” dedi.


 

 

 
 

 

   
Gökdere Mah. Gökdere Cad. No: 21 Işıkkent Bornova / İzmir | Tel : +90 232 435 05 55 | Fax : +90 232 435 99 06 |
www.sayginplast.com.tr | info@sayginplast.com.tr